miedzynarodowe-targi-lodzkieeqjnvqzoW dniach 14- 16 marca odbyła się XVI edycja Łódzkich Targów Edukacyjnych i I edycja Targów Środków Dydaktycznych w Łodzi. Wspólnie z Międzynarodowymi Targami Łódzkimi organizatorami wydarzenia był Wydział Edukacji Urzędu Miasta Łodzi oraz Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli I Kształcenia Praktycznego.

Uroczystego otwarcia XVI Łódzkich Targów Edukacyjnych oraz I Targów Środków Dydaktycznych dokonali Wojewoda Łódzki Jolanta Chełmińska i Wiceprezydent Miasta Łodzi Krzysztof Piątkowski. Na targach swoją ofertę zaprezentowało ponad 140 wystawców: szkoły różnych typów i szczebli – licea profilowane i ogólnokształcące, zespoły szkół zawodowych, wyższe uczelnie z całego kraju, ośrodki kształcenia pozaszkolnego, szkoły tańca, biura podróży oraz producenci i dystrybutorzy środków dydaktycznych. Imprezę odwiedziło ponad 11 tysięcy zwiedzających z Łodzi i regionu.


Podczas tegorocznych targów, wzorem lat ubiegłych wydzielone zostały Punkty Doradztwa Zawodowego, a w ich obrębie specjaliści z Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Łodzi i Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego pomagali młodzieży świadomie zaplanować ścieżki edukacyjno-zawodowe zgodne z ich zainteresowaniami oraz predyspozycjami. Dla zainteresowanych trendami na rynku pracy, wśród stoisk znalazły się także Punkty Obserwatorium Rynku Pracy. Eksperci służyli radą zarówno dyrektorom szkół, nauczycielom jak i uczniom oraz osobom uczącym się.

Podczas Łódzkich Targów Edukacyjnych odbyła się konferencja dotycząca rozstrzygnięcia I etapu Ogólnopolskiego Konkursu „Nowatorska Elektryka” organizowanego w ramach działalności Akademii Chint. W trakcie spotkania podsumowano również 2 lata działalności Akademii.

Targom towarzyszyły liczne imprezy towarzyszące skierowane zarówno do młodzieży jak i do dyrektorów szkół i nauczycieli.

Pierwszego dnia targów odbyło się spotkanie Unii Metropolii Polskich, które dotyczyło kształcenia zawodowego. ŁCDNiKP podsumowywało projekt dla szkół podstawowych „Bezsenność Jutki” a także przeprowadziło konkurs „Co wiesz o mechatronice”. Również w piątek nie brakowało ciekawych wykładów, seminariów i warsztatów. 15 marca nastąpiło podsumowanie projektu „W poszukiwaniu Mistrza”, eksperci z ŁCDNiKP poprowadzili wykład nt.; „Dobre praktyki wykorzystania funduszy unijnych w obszarze edukacji”. Dla maturzystów Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna specjalnie na tę okazję przygotowała szkolenie z autoprezentacji. W czwartek i piątek odbywały się warsztaty dla młodzieży „Indywidualny Projekt Kariery” organizowane przez Ochotnicze Hufce Pracy w Łodzi.

Targom towarzyszyły również liczne występy i pokazy, m.in. fryzjerstwa artystycznego, tańca m.in. zumby, dance holl, sztuk walki. W foyer można było podziwiać wystawę pt.: ”Kształcenie Zawodowe w Łodzi” zorganizowaną prze Wydział Edukacji Urzędu Miasta Łodzi. Ponadto młodzież mogła uczestniczyć m.in. w pokazowych lekcjach kaligrafii organizowanych przez Muzeum Oświaty w Łodzi.

Dla nauczycieli i dyrektorów szkół przedstawiciele producentów pomocy dydaktycznych zaprezentowali nowe technologie m.in. Multitablica, Novo Technologies SA.

XVI Łódzkim Targom Edukacyjnym i I Targom Środków Dydaktycznych towarzyszyły konkursy:

„Najlepszy środek dydaktyczny wspomagający proces uczenia się”

Wyróżnienie
SMAR
T RESPONSE VE SYSTEM - Image Recording Solution
Pakiet Aplikacji Novo-Szkoła – NOVO Technologies S.A 

„Najlepsze opublikowane materiały dydaktyczne do wykorzystania w procesach edukacyjnych”

Złoty Medal
Seria Matematyka Krok po Kroku – RES POLONA Wydawnictwo Edukacyjne Spółka z o.o.

Wyróżnienie
Seria Świat Liczb - RES POLONA Wydawnictwo Edukacyjne Spółka z o.o.
Matematyka. Zbiór Zadań dla Maturzystów. - RES POLONA Wydawnictwo Edukacyjne Spółka z o.o.
 
„Najlepsza oferta edukacyjna szkoły”

Złoty Medal
XXV LO im. Stefana Żeromskiego w Łodzi
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 9 w Łodzi
Technikum Fryzjerskie przy Łódzkiej Szkole Mody – Kosmetologii – Fryzjerstwa ANAGRA