Uniwersytet ŁódzkiCzy warto odwiedzić targi pracy? Jeśli zależy Wam na zdobyciu cennych informacji z zakresu współczesnego rynku pracy, aktualnych ofert praktyk i staży, to zdecydowanie tak! Uczestnicy Uniwersyteckich Targów Pracy w Łodzi, które odbyły się 22 października już wiedzą kogo szukają pracodawcy...

Frekwencja jak zwykle dopisała - na Wydział Zarządzania wybrało się około 6 tysięcy studentów i absolwentów łódzkich uczelni wyższych. Ogromnym zainteresowaniem ze strony żaków cieszyło się stoisko firmy OSTC Poland, który pełnił rolę Sponsora Głównego tegorocznych Uniwersyteckich Targów Pracy.

Uniwersyteckie Targi Pracy zdominowały branże – finansowa, BPO, informatyczna, a także bankowość i ubezpieczenia. Nie zabrakło reprezentantów branży produkcyjnej i sprzedaży oraz konsultingu i doradztwa. Swoje oferty przedstawiły tak znane firmy jak SouthWestern BPO Poland, KPMG, Deloitte, Ernst & Young, Aviva, Procter & Gamble Gilette Poland, Infosys, Hewlett-Packard, Dell, Fujitsu czy też banki – Bank Pekao S.A, mBank, Nordea, Bank Gospodarstwa Krajowego, Bank Zachodni WBK czy też PKO Bank Polski. Ciekawość przyciągała też studentów do stoiska Departamentu Kultury i Edukacji Województwa Łódzkiego, gdzie oferowano studentom atrakcyjne stypendia naukowe i artystyczne Marszałka Województwa Łódzkiego o wartości do 20 tysięcy złotych!

Jakie kierunki cieszą się uznaniem ze strony pracodawców? Po czym najłatwiej znaleźć pracę? - Oferujemy staże i propozycję pracy w dziale finansowo-księgowym i w dziale obsługi klienta. Najważniejszy atut w pierwszym przypadku to zaawansowana znajomość języka angielskiego, w drugim także innego z języków obcych - odpowiada Paulina Ciężka z SouthWestern BPO Poland.

Uniwersyteckie Targi Pracy są bardzo istotnym punktem na mapie wydarzeń studenckich. Studenci pierwszych lat studiów mogą poznać rynek, dowiedzieć się, na jakie stanowiska jest zapotrzebowanie, co może znacznie ułatwić im np. wybór specjalizacji. Absolwenci mogą znaleźć liczne oferty stałej pracy na pełen etat. Niektóre firmy prowadzą rekrutację cały rok, a zatrudnić chcą nawet kilkaset osób w najbliższych latach. Jakie wymagania należy spełnić, żeby znaleźć pracę? Czy doświadczenie zawodowe i bogate CV nadal jest na „wagę złota"? - Pracodawcy szukają osób z doświadczeniem, specjalistów w danej branży. Cenione są osoby, które podczas studiów odbywały praktyki lub staże, korzystały ze stypendiów oraz wyjazdów na studia za granicę, brały udział w konkursach lub działały w kołach naukowych. Ważna jest znajomość obsługi komputera, nowych trendów, social media i nowych technologii oraz logicznego i analitycznego myślenia. Do kluczowych kompetencji należy też znajomość języków obcych oraz umiejętności miękkie takie jak komunikatywność, zdolności organizacyjne, samodzielność i kreatywność – podsumowała Agnieszka Ciszewska, Kierownik Akademickiego Biura Karier Zawodowych Uniwersytetu Łódzkiego.
Uniwersyteckie Targi Pracy