targi dXVII Łódzkie Targi Edukacyjne, które w tym roku odbędą się w terminie 13-14 marca, to najważniejsze święto edukacji w regionie łódzkim i jedno z najważniejszych tego rodzaju wydarzeń w Polsce. Niezmiennie od siedemnastu lat organizatorami Targów Edukacyjnych są Międzynarodowe Targi Łódzkie, Wydział Edukacji Urzędu Miasta Łodzi oraz Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego w Łodzi. Honorowy patronat nad wydarzeniem jak co roku objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej, po raz pierwszy zaś honorowym patronatem zaszczyciło nas Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nowością tegorocznej edycji targów jest Salon Edukacji Ekologicznej, któremu patronuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Tradycyjnie podczas Łódzkich Targów Edukacyjnych maturzyści poznają bogatą ofertę wyższych uczelni z całego kraju. Na tegorocznych targach swój udział zapowiedziało już ponad 25 szkół wyższych. Wśród nich niemal wszystkie łódzkie uczelnie, na czele z naszą uczelnią partnerską, Politechniką Łódzką. Spoza Łodzi będzie można zapoznać się z ofertą m.in. Politechniki Częstochowskiej, Wojskowej Akademii Technicznej z Warszawy, Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego z Olsztyna. Po raz pierwszy wystawcą Łódzkich Targów Edukacyjnych będzie Akademia Morska z Gdyni. Partnerem tegorocznej edycji Targów jest Akademia Humanistyczno- Ekonomiczna z Łodzi, która przeprowadzi szereg warsztatów, seminariów mające na celu poszerzyć wiedzę młodzieży oraz zachęcić ich do kontynuowania kształcenia na wyższym poziomie. Odwiedzający wezmą udział w warsztatach sztuki współczesnej, reklamy, jak również filmu i muzyki. Seminaria dotyczyć będą świadomego planowania własnej ścieżki edukacyjnej i zawodowej uwzględniając indywidualne predyspozycje.
 
Łódzkie Targi Edukacyjne to miejsce prezentacji kompleksowej oferty edukacyjnej szkół i uczelni
, propozycji producentów środkowych dydaktycznych oraz oferty placówek zajęć pozaszkolnych. Wzorem lat ubiegłych, w przestrzeni wystawienniczej, wydzielone zostaną punkty doradztwa zawodowego, a w ich obrębie specjaliści z Powiatowego Urzędu Pracy pomogą młodzieży świadomie zaplanować ścieżki edukacyjno-zawodowe zgodne z ich zainteresowaniami i predyspozycjami. Dla zainteresowanych trendami na rynku pracy, wśród stoisk znajdą się także Punkty Obserwatorium Rynku Pracy. Eksperci z instytucji państwowych będą służyli radą zarówno dyrektorom szkół, nauczycielom jak i uczniom i osobom uczącym się. Specjaliści z Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego w Łodzi przeprowadzą również szereg seminariów dla nauczycieli, m.in. z zakresu pracy z uczniem zdolnym, badania predyspozycji manualno-motorycznych uczniów czy zaleceń w posługiwaniu się głosem w pracy pedagogicznej. Pierwszego dnia targów (13.03) odbędzie się międzynarodowa konferencja zatytułowana „Wielowymiarowość współczesnej edukacji wobec zmieniającego się rynku pracy”, której głównym organizatorem jest Wydział Edukacji Urzędu Miasta Łodzi. Poruszane zagadnienia oscylować będą wokół tematów związanych z dzisiejszą edukacją i jej wpływem na przyszłe życie zawodowe. 

Wśród wystawców zostanie wydzielony Salon Środków Dydaktycznych, w którym swoją ofertę zaprezentują przedstawiciele firm produkujących edukacyjne programy informatyczne, programy do obsługi szkół oraz gamę środków dydaktycznych: pomoce naukowe, materiały dydaktyczne, techniczne i dydaktyczne środki pracy.

Organizatorzy na XVII edycję Łódzkich Targów Edukacyjnych przygotowali całkowitą nowość. Jest nią Salon Edukacji Ekologicznej, gdzie na wydzielonej przestrzeni ofertę zaprezentują instytucje publiczne i prywatne, które na co dzień zajmują się edukacją ekologiczną i działalnością w zakresie ochrony środowiska. Oferta Salonu skierowana jest do rodziców, dzieci i młodzieży. Firmy dotrą ze swoją propozycją również do nauczycieli i dyrektorów szkół, którzy mając w programie nauczania edukację ekologiczną, zapoznają się z najnowszymi informacjami w tej dziedzinie.

Poza typową ofertą edukacyjną podczas targów zaprezentowana zostanie ciekawa propozycje spędzania wolnego czasu i rozwijania swoich pasji. Wśród wystawców pojawią się m.in. szkoły języków obcych, szkoły tańca, biura podróży. Na targach nie zabraknie także wydawnictw związanych z branżą edukacyjną.

Dla miłośników sportu i przyszłych zawodników niewątpliwą atrakcją będzie obecność Szkoły Sportowej Marcina Gortata. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 7 przy stoisku zaprezentuje symulator nauki jazdy, dzięki któremu zainteresowani będą mogli przekonać się jak zachowuje się samochód, jak również kierowca w skrajnych warunkach drogowych. Wystawią się także jednostki wojskowe, których przedstawiciele rozmawiać będą z młodzieżą o specyfice służby wojskowej i zaprezentują sprzęt wojskowy. Fundacja Surei No Mon wraz z partnerami przygotuje szereg pokazów wschodnich sztuk walki.

Już po raz trzeci Łódzkie Targi Edukacyjne odbędą się w nowoczesnym obiekcie wystawienniczym, hali EXPO-ŁÓDŹ, przy al. Politechniki 4 w Łodzi. Szczegółowe informacje o wydarzeniach towarzyszących targom, wystawcach i konkursach znajdują się na stronie www.targiedukacyjne.com.