lodzKilka dni temu The Hollywood Reporter, magazyn filmowy z wieloletnią tradycją ogłosił ranking najlepszych 15 uczelni filmowych świata. Wśród zestawienia znalazła się Szkoła Filmowa w Łodzi. W rankingu TOP15 szkół filmowych świata znalazły się uczelnie z całego świata, m.in. z Chin, Australii czy Izraela.


Łódzka Filmówka już od kilku lat w rankingu

Dlaczego ranking nie wskazuje konkretnych miejsc w plebiscycie? Jego twórcy tłumaczą, że nie chcą przyznawać miana najlepszej czy gorszej szkoły, a ich celem jest przede wszystkim wyróżnienie tych, które kształcą wybitnych aktorów, operatorów i reżyserów. Plebiscyt prowadzony przez The Hollywood Reporter ogłasza swoją listę zawsze pod koniec lata. Ranking cieszy się wieloletnią tradycją, a dla Szkoły Filmowej w Łodzi nie jest to pierwsze wyróżnienie w historii. Twórcy listy TO15 Filmówek na świecie wskazują, że szkoła w Łodzi może pochwalić się absolwentami, którzy osiągnęli wielki, światowy sukces. Redakcja The Hollywood Reporter wskazuje m.in. na Krzysztofa Kieślowskiego, Romana Polańskiego czy Andrzeja Wajdę, których filmy są rozpoznawalne nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.


Najlepsze szkoły z całego świata

Mimo że magazyn jest wydawany od 1930 roku na terenie Stanów Zjednoczonych to zestawieniu nie pojawiają się szkoły filmowe prowadzone na terenie USA. Oto niektóre ze szkół filmowych, które zostały wyróżnione przez magazyn:

  • Beijing Film Academy (Chiny),
  • Centro de Capacitacion Cinematografica (Meksyk),
  • Famu (Czechy),
  • Film Academy Baden-Wurttemberg (Niemcy),
  • Gerasimov Institute of Cinematography (Rosja),
  • La Femis (Francja),


Jak dostać się do Szkoły Filmowej w Łodzi?

Łódzka Filmówka od lat cieszy się dużą popularnością wśród kandydatów, a niektórzy z nich są tak zdeterminowani, że próbują nawet przez kilka lat. Szkoła prowadzi studia na kierunkach aktorstwo, sztuka operatorska, film anonimowy i efekty specjalne, reżyseria filmowa i telewizyjna, montaż filmowy oraz scenopisarstwo. Konkurencja jest ogromna, ponieważ na niektóre kierunki, na przykład na reżyserię jest przyjmowane rocznie tylko kilku kandydatów. Jak dostać się na te studia? Rekrutacja jest kilkuetapowa i w zależności od kierunku obowiązuje autoprezentacja, rozmowa czy konkurs na scenariusz lub film krótkometrażowy.