politechnika_lodzkaStudenci z całego świata, którzy w ramach programu IAESTE odbywają wakacyjne praktyki w Łodzi, spotkają się jutro z władzami Politechniki Łódzkiej. W ramach zajęć zagraniczni goście zwiedzają miasto, spędzają weekendy w różnych zakątkach Polski i pracują z Łodzianami.
Jak poinformował Grzegorz Gawlik z Politechniki Łódzkiej, w 2009 roku uczelnia gości niemal 90 praktykantów z całej Europy, a także z Australii, Chin, Hong Kongu, Jordanii, Omanu, Tunezji. Liczną grupę stanowią studenci z Ameryki Łacińskiej w tym z Kolumbii, Ekwadoru, Brazylii, Meksyku i Wenezueli. Każdego roku w praktykach PŁ udział biorą studenci z 25-35 krajów świata.

Komitet IAESTE umożliwia im skorzystanie z praktyk w wielu instytutach i katedrach Politechniki oraz zakładach pracy i firmach działających w mieście. PŁ zapewnia wszystkim praktykantom zakwaterowanie w uczelnianych akademikach. Wspólne mieszkanie stwarza okazję do wzajemnego poznania się ludzi pochodzących ze wszystkich kontynentów i lepszego wzajemnego zrozumienia.

"W akademickich kuchniach praktykanci gotują swoje narodowe potrawy, którymi podczas Wieczoru Narodowego częstują wszystkich, opowiadają o narodowych obyczajach i nauce. To najlepsza praktyczna lekcja tolerancji dla inności kolegów z całego świata i główna misja IAESTE" - opisuje Gawlik. 

W praktykach IAESTE biorą udział również polscy studenci Politechniki Łódzkiej, którzy wyjeżdżają na praktyki do znanych firm, uniwersytetów i instytutów badawczych w: Japonii, Argentynie, USA i krajach Ameryki Południowej i krajach europejskich.

Jak zapewnia Gawlik są oni wysoko oceniani przez zagranicznych pracodawców, często otrzymują również propozycje dalszej współpracy.

Organizacja The International Association for the Exchange of Students for the Technical Experience, została założona w 1948 roku w Londynie. Umożliwia studentom kierunków technicznych odbywanie praktyk zawodowych za granicą. Zrzesza ponad 60 krajów, ponad 20 krajów jest stowarzyszonych i ściśle współpracuje z IAESTE.

Komitet IAESTE przy PŁ jest największym spośród wszystkich komitetów lokalnych działających przy polskich uczelniach. Od wielu lat realizuje blisko 30-40 proc. krajowej wymiany praktyk IAESTE, przyjmując i wysyłając na praktyki największą liczbę studentów. "W ciągu ostatnich 11 lat w naszej uczelni w programie IAESTE wzięło udział blisko 1400 studentów. Wymiana studentów w ramach IAESTE, jest w ostatnich 3-4 latach porównywalna z wymianą w Norwegii, Szwecji czy Japonii" - informuje Gawlik.

Spotkanie z władzami uczelni odbędzie się w piątek, 14 sierpnia w sali senatu rektoratu PŁ przy ul. Ks. I. Skorupki 6/8.

Ewelina Krajczyńska
źródło: PAP - Nauka w Polsce
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->